Hipotekārā Kredīta Izmaksas

Iegādājoties mājokli ar hipotekāro kredītu, pircējam parasti ir jārēķinās ar 4 – 6% papildu izmaksām no izsniegtās kredīta summas. Šajās papildu izmaksās ietilpst valsts nodevas, kredīta noformēšanas izmaksas, notāra pakalpojumi u.c.

 • Pirmā iemaksa
 • Mājokļa tirgus vērtības noteikšanas izmaksas
 • Kredīta noformēšanas un izsniegšanas maksa
 • Īpašuma apdrošināšana
 • Darījuma konta atvēršana
 • Notāra pakalpojumi
 • Kancelejas nodevas zemesgrāmatā
 • Valsts nodevas zemesgrāmatā
 • Izmaksu apkopojums

Brīdī, kad esi atradis savu īsto mājokli, sakrājis pirmajai iemaksai un pieteicies hipotekārajam kredītam, papildu  izdevumi, kas saistīti ar mājokļa iegādi, var būt kā liels pārsteigums. 

Lielākā daļa no šīm izmaksām ir jāmaksā, kad pirkuma darījums ir veiksmīgi noslēgts un hipotekārais aizdevums saņemts. Tāpēc nevienā brīdī nevajadzētu būt tā, ka ir samaksāti tūkstoši eiro, bet Tev vēl joprojām nav mājokļa. Saprotot, kādas ir visas šīs  papildu izmaksas, ļaus Tev laikus sagatavoties un ātrāk iegūt vēlamo īpašumu.  

Pirmā iemaksa

Pirmā iemaksa ir sākotnējs daļējs maksājums par nekustamā īpašuma iegādi. Latvijā tas parasti ir 15 – 30% apmērā no īpašuma iegādes vērtības, bet tas var būt tikai 5%, ja izmantojot kādu no Altum programmām (Mājokļu garantiju programma ģimenēm ar bērniem vai Mājokļu garantiju programma jaunajiem speciālistiem). Pirmās iemaksas veikšana parāda, ka Tava pieeja finanšu jautājumiem ir apdomīga un ka Tu neaizņemsies ārpus savām iespējām.

Piemērs: Ja aizdevuma summa ir 60,000 EUR un banka Tev prasa 15% pirmo iemaksu, Tev būs nepieciešami 9,000 EUR pirmajai iemaksai.

Mājokļa tirgus vērtības noteikšanas izmaksas

Pirms saņem aizdevumu mājoklim, noteikti būs nepieciešams šī mājokļa tirgus vērtības novērtējums. Vērtējums ir jāpasūta no aizdevējam pieņemama vērtētāja. Piemēram, šeit ir pieejams Citadeles apstiprināto nekustamā īpašuma vērtētāju saraksts.  Vērtējuma izmaksas dzīvoklim ir no 80 EUR līdz 100 EUR, bet privātmājai no 150 EUR līdz 250 EUR.
 

Kredīta noformēšanas un izsniegšanas maksa

Noformēšanas maksa ir par aizdevuma dokumentu sagatavošanu, kas parasti ir no 1,5% līdz 2,4% no kredīta kopsummas. 

Piemērs: Ja aizdevuma summa ir 60,000 EUR, par aizdevuma dokumentu noformēšanu Tev būs jāmaksā sākot no 900 EUR līdz 1,500 EUR.

Īpašuma apdrošināšana

Īpašuma apdrošināšana nodrošina aizsardzību pret lielāko daļu īpašuma risku, piemēram, ugunsgrēku, zādzībām un dažādiem laikapstākļu radītiem postījumiem.

Apdrošināšanas izmaksu  summu var ietekmēt pamatrisks, īpašuma cena, kā arī apdrošināšanas risks, bet parasti vidējas izmaksas ir no 50 EUR līdz 250 EUR.

Darījuma konta atvēršana

Lai mazinātu darījuma partneru risku, pirkšanas darījuma izpildei Tu vari atvērt bankā speciālu darījuma kontu. Banka paturēs Tavu iemaksāto darījuma summu darījuma kontā un izmaksās to pārdevējam tikai tad, kad Tu būs saņēmis visus apliecinošos dokumentus par notikušo darījumu. Šāda pakalpojuma izmaksas parasti ir aptuveni 0,4% no darījuma summas.

Notāra pakalpojumi

Pie notāra būs jādodas pēc visu aizdevuma dokumentu parakstīšanas. Balstoties uz noslēgto pirkuma līgumu, notārs sagatavos un apstiprinās nostiprinājuma lūgumu par īpašumtiesību maiņu, kā arī nostiprinājuma lūgumu par hipotēkas reģistrēšanu par labu aizdevējam. Vidējas izmaksas šim pakalpojumam ir 150 EUR.

Kancelejas nodevas zemesgrāmatā

Zemesgrāmatā būs jāiesniedz kvītis par kancelejas nodevu apmaksu. Kancelejas nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu ir 14,23 EUR. Tieši tāda pati summa būs jāapmaksā arī par hipotēkas nostiprināšanu zemesgrāmatā.

Valsts nodevas zemesgrāmatā

Valsts nodevas maksa ir par īpašuma iegādi, kā arī tā pārreģistrēšanu. Šī summa ir nemainīga visiem aizdevējiem un tie ir 2% no īpašuma vērtības. Izņēmums ir tad, ja Tev ir iespēja pieteikties kādai no Altum mājokļu garantiju programmām. Šādā gadījuma valsts nodeva ir 0,5% no īpašuma vērtības.

Atceries, valsts nodeva ir jāmaksā arī par hipotēkas reģistrēšanu (jeb ķīlas nodeva), kas ir 0,1% no aizdevuma summas.

Valsts un kancelejas nodevu apkopojums pieejams zemesgrāmatas mājaslapā.
 

Izmasku apkopojums

Izmaksu sadaļa  
Kredīta noformēšanas maksa 1,5% – 2,4% no apstiprinātās aizdevuma summas
Pirmā iemaksa Vismaz 15% no aizdevuma summas, vai 5% ar valsts garantijas programmu Altum
Mājokļa tirgus vērtības noteikšana
 • Dzīvokļiem no 80 EUR līdz 100 EUR
 • Privātmājām no 150 EUR līdz 250 EUR
Darījuma konta atvēršana apmēram 0,4% no darījuma summas
Notāra pakalpojumi apmēram 150 EUR
Ieraksts zemesgrāmatā apmēram 30 EUR
Valsts nodeva
 • 2% no īpašuma vērtības par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā
 • 0,1% no aizdevuma summas par hipotēkas reģistrēšanu zemesgrāmatā