1. Valsts nodevas

Pats dārgākais maksājums ir valsts nodeva par īpašuma iegādi un, tātad, arī tā pārreģistrēšanu. Šī summa ir nemainīga visiem aizdevējiem un tie ir 2% no īpašuma vērtības. Izņēmums ir jaunās ģimenes, kas īpašumu iegādājas ar valsts garantijas programmas ALTUM starpniecību. Šajā gadījumā valsts nodeva ir 0.5% no īpašuma vērtības.

Turklāt, jāmaksā arī valsts nodeva par hipotēkas reģistrēšanu (jeb ķīlas nodeva), kas ir 0.1% no aizdevuma summas.

2. Pirmā iemaksa

Šis cipars var atšķirties starp dažādiem aizdevējiem, taču tas nemēdz būt zemāks par 10%. Izņēmums ir sadarbība ar ALTUM, kad aizņēmēja pirmā iemaksa var būt arī 5% apmērā.

Piemēram, DMC pirmā iemaksa ir vismaz 10% no aizdevuma summas. Ja vēlies saņemt aizdevumu 60 000 eiro apmērā, jārēķinās, ka pirmajai iemaksai būs nepieciešami vismaz 6000 eiro. Sakrājot lielāku pirmo iemaksu, aizdevuma summa samazināsies un varēsi ņemt aizdevumu ar īsāku termiņu vai mazākiem ikmēneša maksājumiem, tādējādi padarot saistības sev izdevīgākas.

3. Pieteikuma izskatīšana un apstiprināšana

Šis pakalpojums visbiežāk ir bezmaksas. Reti kurš aizdevējs pieprasa samaksu par aizdevuma izskatīšanu, taču iesakām pārliecināties par to, lai nerastos pārsteigumi.

4. Noformēšana

Aizdevuma noformēšanas maksas lielums visbiežāk ir atkarīgs no aizdevuma lieluma. Katrs aizdevējs nosaka savu noformēšanas maksu sākot no 0.5% līdz pat 4% un vairāk.

Jaunums kreditēšanas tirgū ir aizdevuma noteikumu pielāgošana jeb Buy Up & Buy Down. Aizņēmējas var samazināt  vai palielināt noformēšanas maksu un ietekmēt procentu likmi. Piemēram, ja noformēšanas maksa  ir 1.5% no aizdevuma summas, to  iespējams samazināt līdz 0% vai paaugstināt līdz 3%.

5. Mājokļa tirgus vērtības noteikšana

Pirms saņem aizdevumu mājoklim, noteikti būs nepieciešams šī mājokļa novērtējums. Daži aizdevēji veido sadarbību ar noteiktiem projektiem. Šādos gadījumos īpašuma vērtētājs nebūs jāmeklē pašam.

Jārēķinās, ka mājokļa novērtējums dzīvoklim izmaksās no 80 līdz 100 eiro, bet mājai vidēji no 150 līdz 250 eiro.

6. Darījuma konta noslēgšana

Darījuma konta atvēršana iespējama bankās un  izmaksas mēdz variēt  – tas var būt gan noteikts apjoms, gan procents no darījuma, kas ir aptuveni 0.4%. Taču, pārsvarā šī summa ir atšķirīga starp darījumiem un to uzzināsiet no konsultanta.

Ja aizdevējs ir banka, tā parasti vēlēsies lai darījuma konts tiek atvērts turpat. Nebanku aizdevējiem var būt sadarbība ar konkrētu banku vai arī tas tiek atstāts aizņēmēja ziņā.

7. Izmaiņu veikšana līgumā

Līdzīgi, kā ar noformēšanas izmaksām, arī izmaiņu veikšanas izmaksas visbiežāk ir nemainīgas. Katrs aizdevējs nosaka savu samaksu par izmaiņu veikšanu līgumā un šī informācija ir pieejama aizdevēja mājaslapā. Daži aizdevēji definē dažādu izmaiņu veidus un par katru ir noteikta cita samaksa.

8. Notāra pakalpojumi

Pie notāra būs jādodas pēc visu aizdevuma dokumentu parakstīšanas. Balstoties uz noslēgto pirkuma līgumu, notārs sagatavos un apstiprinās nostiprinājuma lūgumu par īpašumtiesību maiņu, kā arī nostiprinājuma lūgumu par hipotēkas reģistrēšanu par labu aizdevējam.

Izmaksas pie katra notāra būs dažādas, taču šis pakalpojums vidēji izmaksā 150 eiro.

9. Ieraksts zemesgrāmatā

Zemesgrāmatā būs jāiesniedz papildu sagatavoti eksemplāri kredīta un ķīlas līgumiem, pirkuma līgums, kā arī notāra apstiprinātie nostiprinājuma lūgumi. Tāpat zemesgrāmatā būs jāiesniedz arī kvītis par valsts kancelejas nodevu apmaksu.

Kancelejas nodeva par tiesības nostiprināšanu ir 14,23 eiro apmērā, kā arī tāda pati summa jāmaksā par hipotēkas nostiprināšanu.

Vairāk informācija pieejama zemesgrāmatas mājaslapā.

10. Īpašuma apdrošināšana

Jārēķinās arī ar izmaksām par īpašuma apdrošināšanu. Summas ir atšķirīgas, taču vidēji tās sasniedz no 50 līdz 250 eiro. Tas atkarīgs no pamatriskiem, īpašuma cenas, un apdrošinātajiem riskiem.