1. Kārto esošās saistības laicīgi

Arī tad, ja iepriekš gadījies kavēt maksājums vai ir uzkrājies parāds, jaunās saistības kārto laicīgi. Ja iepriekšējie maksāšanas paradumi norāda uz saistību laicīgu nepildīšanu, labāku iespaidu radīsi šos paradumus mainot. Lai izvairītos no vienkāršas aizmāršības rēķinu apmaksā, izmanto internetbankās pieejamo automātiska rēķinu apmaksu – tā visi elektroniskie rēķini tiks apmaksāti laicīgi, un tava kredītvēsture būs drošībā.

2. Apmaksā kavētās saistības

Ļoti svarīgi ir nokārtot jau esošās saistības. Ja tev ir kādi maksājumi, rēķini, parādsaistības, ko neesi apmaksājis laicīgi, tas ir pirmais solis ceļā uz pārmaiņām. Ja tavā kredītvēsturē uzrādās parādi un kavēti maksājumi, uz jaunu aizdevumu nav vērts cerēt.

3. Pārbaudi savas kredītvēstures informāciju

Var gadīties, ka uzņēmums, ar kuru tev ir kredītsaistības, norādījis nepatiesu informāciju kādam no kredītu reģistriem. Otrs variants – radusies kļūda tieši kredītu reģistrā. Pārbaudi savu kredītvēstures informāciju un pārliecinies, ka visa tur norādītā informācija ir precīza.

4. Aizņemies un ātri atdod aizdevumu

Šāda rīcība ir viens no ātrākajiem veidiem, kā iegūt pozitīvu ierakstu savā kredītvēsturē. Ja tava kredītvēsture ir sabojāta, nāksies ņemt dārgu aizdevumu ar neizdevīgām procentu likmēm. Veic visus maksājumus laikā, kā arī nāks tikai par labu, ja aizdevumu atmaksāsi pirms termiņa beigām. Lai gan šī metode nav finansiāli izdevīga, tā ātri apliecinās tavu finanšu disciplīnu un uzlabos kredītvēsturi.

5. Veido uzkrājumus

Spēja noteiktu daudzumu savu ienākumu katru mēnesi uzkrāt aizdevējam radīs labāku priekšstatu par tavām iespējām aizņemties pat tad, ja kredītvēsture nebūs tik laba.

6. Izvairies no atkārtotas pieteikšanās aizdevumiem īsā laika periodā

Katru pieteikumu aizdevumam var redzēt tavā kredītvēstures izziņā. Ja īsā laika periodā būs veikti vairāki aizdevumu pieteikumi, tas pasliktinās kredītreitingu, kā arī aizdevējam liecinās par to, ka izmisīgi centies iegūt aizdevumu. Ja aizdevuma izsniegšana tiek noraidīta, nepiesakies uzreiz pie cita aizdevēja, bet nogaidi laiciņu pirms veic atkārtotu pieteikumu (kredītvēstures pieteikumu skaits redzams par pēdējiem 12 mēnešiem).

7. Pārliecinies, ka ir rēķini uz tava vārda

Ja izmaksas ģimenē tiek segtas kopīgiem spēkiem, taču līgumi nav slēgti uz tava vārda, šie laicīgi apmaksātie rēķini neietekmē tavu kredītvēsturi un tās reitingu (piemēram, komunālie maksājumi, televīzija, internets). Nodrošini, ka vismaz kāds no līgumiem ir uz tava vārda.

8. Samazini savas esošās parādsaistības

Ja esi izlēmis aizņemties lielu apjomu, piemēram, mājokļa iegādei, no sākuma pārliecinies, ka tavas esošās parādsaistības nepārsniedz 40% ikmēneša ienākumu. Ja esi aizņēmies īstermiņā, apmaksā esošos aizdevumus pirms pieņem lēmumu pieteikties jaunajam aizdevumam. Ja radīsi aizdevējam aizdomas, ka aizdevumu nomaksai tērē vairāk nekā vari atļauties, aizdevējs noteikti nevēlēsies izsniegt aizdevumu. Sāc ar esošo saistību nokārtošanu!

9. Pārliecinies par oficiāliem un regulāriem ienākumiem

Lai tava kredītvēsture būtu pievilcīga, ļoti liela nozīme ir regulāriem un oficiāliem ikmēneša ienākumiem. Ja jaunajā darba vietā vēl esi pārbaudes laika darbinieks, nesteidzies un piesakies aizdevumam vēlāk, kad strādājis esi jau vismaz pusgadu. Tādējādi aizdevējs sapratīs, ka risks ir mazāks un aizdevumu spēsi atmaksāt. Turklāt, aizdevējs ņem vērā tikai tos ienākumus par kuriem tiek maksāti nodokļi. Tātad, ja saņem daļu algas “aploksnē”, šie ienākumi netiek ņemti vērā, izvērtējot spēju aizņemties.