Kas ir kredītreitings un kāpēc tas nepieciešams?

Kredītreitings ir skaitlis, kas nosaka tavu iespēju saņemt aizdevumu, kā arī aizdevējam palīdz izlemt, kādus aizdevuma noteikumus piedāvāt. Kredītreitings skaitliskā veidā izsaka iespēju, ka kredītu spēsi atmaksāt. Jo augstāks kredītreitings, jo lielāka iespēja aizdevumu saņemt un iegūt izdevīgāku piedāvājumu.

Lai novērtētu kredītreitingu, aizdevējs, galvenokārt, ņems vērā tavus aizņemšanās paradumus – kā aizdevumi tiek atmaksāti, cik aizdevumu ir šobrīd, vai maksājumi tiek veikti laikā. Šī informācija ļauj aizdevējam izsecināt, cik liels risks pastāv, izsniedzot aizdevumu.

Tomēr kredītreitinga noteikšanā nozīme ir arī sociāldemogrāfiskajiem datiem, piemēram, taviem ienākumiem, izglītībai, darba vietai, vecumam, attiecību statusam (precējies/neprecējies), apgādājamo skaitam. Savukārt tādi personīgi dati, kā tavs dzimums, reliģija vai rase netiek ņemti vērā aprēķinot kredītreitingu.

Kas kopīgs kredītreitingam ar kredītvēsturi?

Kredītvēsture ir pārskats, kurā redzami mūsu aizņemšanās paradumi, spēkā esošās saistības un spēja tās laicīgi pildīt. Tas ir detalizēts apraksts, ko var izmantot, lai saprastu, kāpēc kredītreitings ir tieši tāds, kāds tas ir. Kredītreitings un kredītvēsture satur to pašu informāciju, taču veids, kā tā tiek pasniegta – atšķiras.

Kredītreitings tiek rēķināts pēc noteiktas formulas, kur katram elementam ir atbilstoša svarīguma pakāpe. Pēc šī aprēķina tiek iegūts skaitlis, kas aizdevējam ātri parāda klienta uzticamību.

Ja vēlies zināt, ko nozīmē tavs kredītreitings, ieskaties mūsu rakstā par kredītvēsturi.

Kā nodrošināt labu aizdevuma piedāvājumu?

Aizdevējam ir svarīgi, lai pildi savas saistības un esi uzticams klients. Ja ar savu kredītvēsturi un kredītreitingu apliecināsi, ka atbilsti šīm prasībām, aizdevējs ar prieku piedāvās tev izdevīgākos nosacījumus.

Nodrošināt laba piedāvājuma saņemšanu palīdz savlaicīga kredītu un rēķinu apmaksa, regulāri un oficiāli ienākumi, kā arī samērīgas esošās kredītsaistības (ja kredītu apmaksai tērē 40% vai vairāk no ikmēneša ienākumiem, tad aizdevējs tevi var uztvert kā augstāka riska klientu). Stabili oficiālie ienākumi arī ir nozīmīgs rādītājs, tāpēc izdevīgāku piedāvājumu iegūsi, ja jaunā darba vietā būsi jau izturējis pārbaudes laiku.

Ja kredītreitingu noteikt nevar, tas nozīmē, ka kredītvēsture vēl nav izveidojusies – aizdevumi nav ņemti, dati ir novecojuši, vai arī pieejamo datu nav pietiekami daudz, lai noteiktu kredītreitingu (piemēram, ja pieejami dati tikai par komunālo maksājumu izpildi).

Atceries! Lai gan šobrīd sava kredītreitinga veidošana un uzlabošana var nešķist aktuāla, tas ir ilgtermiņa process. Tāpēc iesakām rēķinus apmaksāt laicīgi un aizņemties pārdomāti.

Kur aizdevējs iegūst informāciju par tavu kredītreitingu?

Kad privātpersona slēdz līgumu par kredīta saņemšanu, aizdevējs informāciju par personu, kā arī slēgto līgumu nodod Latvijas Bankas kredītu reģistram vai kādam no kredītinformācijas birojiem, kur šī informācija tiek glabāta. Šajos reģistros atrodas arī informācija par kavētiem maksājumiem (piemēram, komunālo maksājumu rēķini).

Kredītreitingu aprēķina informācijas turētāji un to var pieprasīt tikai uzņēmumi, ar kuriem slēdz kredītlīgumu vai pēcapmaksas līgumu, ja esi sniedzis savu atļauju.

Kredītvēsture un kredītreitings satur to pašu informāciju, taču kredītreitings ir pēc formulas aprēķināts skaitlis, kas norāda klienta kredītspēju. Tavi aizņemšanās un maksājumu paradumi norāda cik augsta riska klients esi, vai aizdevumu spēsi saņemt, un cik tīkamus noteikumus aizdevējs varēs piedāvāt. Lai nodrošinātu, ka nepieciešamības brīdī kredītu būs iespējams iegūt, par kredītreitinga uzlabošanu jādomā laicīgi.