Saglabā mieru un aprunājies ar aizdevēju

Nepārdzīvo un neatmet ar roku visam procesam. Parunājies ar aizdevēju, noskaidro iemeslus, kādēļ aizdevums tika noraidīts. Iespējams risinājuma ir vienkāršs – jāiekrāj nedaudz lielāka pirmā iemaksa vai jāturpina mājokļa meklējumi. Iemesli atteikumam patiešām var būt ļoti dažādi, tādēļ nebaidies aizdevējam lūgt detalizētu skaidrojumu un padomu.

Dodies pie cita aizdevēja

Atteikuma iemesls nereti meklējams nevis nepietiekamos ienākumos vai sliktā kredītvēsturē, bet gan nestandarta darījuma struktūrā. Pastāv iespēja, ka aizdevējs nav iedziļinājies darījuma būtībā vai neprot pareizi sabalansēt riskus. Visbiežāk tā notiek, ja aizņēmējs saņem ienākumus ārvalstīs, darījumam ir vairāki līdzaizņēmēji vai aizņēmējs ir pašnodarbinātais. Šādos gadījumos risinājums var būt pavisam vienkāršs – jādodas pie cita aizdevēja.

Visbiežāk sastopamie iemesli noraidītam mājokļa aizdevuma pieteikumam:
  • Nepietiekama pirmā iemaksa. Jāturpina krāt un mājokļa iegāde jāatliek uz vēlāku laiku. Dažus padomus ātrākai uzkrāšanai atradīsi te.
  • Neatbilstošs īpašums. Nesaskaņota pārbūve, vecas koka mājas, ekspluatācijā nenodotas dzīvesvietas, tālu no lielajām pilsētām izvietots īpašums u.c. Mēģini vienoties ar īpašuma pārdevēju par īpašuma juridisko aspektu sakārtošanu vai meklē citu – pievilcīgāku – īpašumu.
  • Nepietiekami ienākumi konkrētā īpašuma iegādei. Pat ja ienākumi ir augsti, tie var nebūt pietiekami dārga īpašuma iegādei. Ja kredītmaksājuma attiecība pret ienākumiem pārsniedz 40%, aizdevējs kredītu neizsniegs. Tas gan nenozīmē, ka mājokļa kredītam nevari kvalificēties – jāatrod īpašums zemākā cenu kategorijā.
  • Nepietiekami oficiālie ienākumi. Regulāri un oficiāli ienākumi ir viens no svarīgākajiem aspektiem maksātspējas izvērtēšanā. Neskatoties uz to, cik saņem “aploksnē” vai citādi, aizdevējs ņems vērā tikai tavus oficiālos ienākumus.
  • Aizdevējs neiedziļinās darījumā vai nespēj sabalansēt darījuma riskus. Dodies pie cita aizdevēja.
Mājokļa kredīts ir ilgtermiņa saistības kā aizņēmējam, tā aizdevējam. Tāpēc aizdevējs rūpīgi pārbauda visus darījuma aspektus, tai skaitā noskatīto īpašumu. Atbilde “Nē” izskan biežāk, nekā “Jā”. Nenobīsties no “Nē’” , bet pārliecinies, ka saproti noraidījuma iemeslu. Ļoti iespējams, ka noraidīts tiek konkrētais darījums, nevis Tava spēja uzņemties saistības.